Powietrzne pompy ciepła zyskują w Polsce coraz większe grono zwolenników. Ogromne oszczędności, ekologia, dbanie o środowisko oraz własne zdrowie, a także łatwość montażu oraz późniejszej obsługi – to wszystko przemawia za zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. Jednak czym więcej chętnych, tym też więcej pojawiających się pytań i mitów dotyczących tejże instalacji. Wiele osób chociażby twierdzi, że w naszym klimacie powietrzne pompy ciepła nie mają prawa bytu, inni z kolei uważają, że taki system jest zbyt drogi w utrzymaniu. Sprawdźmy to i obalmy w końcu mity, a potwierdźmy fakty.
Pompa ciepła pracuje tylko przy dodatnich temperaturach – MIT
To jeden z najbardziej wstydliwych mitów, jakie możemy usłyszeć na temat powietrznej pompy ciepła. Wygłosić go mogła osoba, która niestety nie ma absolutnie żadnej wiedzy na temat ani odnawialnych źródeł energii, ani tym bardziej fizyki. Otóż powietrzna pompa ciepła może pracować nawet przy temperaturze -20 - -25 stopni Celsjusza, ponieważ nawet w tak niskiej temperaturze jest…Ciepło! Oczywiście jeszcze kilka lat temu do takich temperatur nie były dostosowane sprężarki oraz programator, ale obecnie wszystko to zostało dostosowane do naszego klimatu i możem cieszyć się ciepłym domem nawet w tak duże mrozy.
Powietrzna pompa ciepła jest droga – MIT
Kolejny z mitów na naszej liście. Otóż koszt implementacji powietrznej pompy ciepła jest tańszy od pozostałych rozwiązań grzewczych. Wynosi on około 25-35 tysięcy złotych, w przypadku domu o powierzchni około 200 metrów kwadratowych. Oczywiście, jeśli zdecydujemy się na kotłownię gazową to początkowy koszt będzie trochę niższy, ale musimy również pamiętać o kosztach związanych z przyłączem gazu.
Moc grzewcza powietrznej pompy ciepła spada wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz – FAKT
To niestety fakt, ponieważ im temperatura powietrza na zewnątrz niższa, tym efektywność powietrznej pompy ciepła jest mniejsza. Nie oznacza to jednak, że przy niskich temperaturach nie jest opłacalne z niej korzystać. Wręcz przeciwnie, powietrzne pompy ciepła nawet przy dużym mrozie nasz bilans energetyczny będzie dodatni, czyli przy wykorzystaniu 1 kWh energii elektrycznej otrzymamy powyżej 1kWh energii końcowej, czyli tej, która będziemy mogli wykorzystać do ogrzania domu czy wody użytkowej.
Pompa ciepła podgrzewa wodę użytkową, a w lato może służyć jako klimatyzator – FAKT
Na rynku możemy trafić nawet na dedykowane powietrzne pompy ciepła do podgrzewania wody użytkowej – wówczas zastępują one doskonale nam znane bojlery elektryczne. Jednakże jeśli stawiamy również na ogrzewanie domu, to mamy wszystko w pakiecie. Wszystko, ponieważ latem może nam ona również posłużyć jako klimatyzator. Wówczas chłodzone powietrze jest wydmuchiwane do pomieszczeń, dzięki czemu są one chłodzone.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz